Rychlé informace
_________
Datum založení: 19. 4. 19
Stav: Skoro hotové
Registrace: Otevřené
Administrátor: Íhák
! Hra zatím není v provozu (Fórum a poslední informace v reáliích se stále dodělávají.) !
> Obsah je chráněn autorskými právy! <
_________
Rozcestník
Co je vlastně RPG?
_________________
Tato stránka slouží převážně pro nováčky a mírně pokročilé. Ale ačkoliv nám bijí o hlavu stále jedna a ta samá pravidla, i zkušenější hráči by si to měli alespoň v rychlosti přečíst.
Opakování je Matka moudrosti, no ne?
_________________
I. Co to znamená
RPG - znamená hra na hrdiny (roleplaying game). RPG jako naše spadá do žánru textových. Což znamená, že hrajeme skrze psané příspěvky. Ač to mnohé může odradit, doporučujeme nakouknout blíže a nejprve si to zkusit. Někteří hráči (jako já) nejsou tak velcí čtenáři, natož písálci, ale baví se vžívat se do jejich vlastní postavy a zažívat život, který by normálně zažít nemohli.
- Psané příspěvky - příspěvky, které sami sepisujete za svou postavu - čili co vaše postava dělá, co říká, popřípadě i její myšlenkové pochody (délka není neomezená, ale neměla by se příliš přehánět), ostatní hráči poté mohou na vás příspěvek navázat a reagovat v něm na to, co vaše postava dělá. Tím vytváříte nový, originální příběh, který je zcela o náhodě a nečekaných událostí.
- Účel a cíl hry? Hlavním účelem je ve většině případech odreagování a zábava. Můžete si odtud odnést opravdu příjemné a nezapomenutelné zážitky a nalézt si nové přátelé, mnoho lidí utíká od reality právě tímto způsobem. Cíl hry si každá rpg stanovuje sama. Náš cíl hry je provést hráče tímto světem a postupně odhalovat jeho tajemství. Ale hlavně každému dopřát zábavu a příjemný zážitek.
II. Jak se hraje
_________________
Jak už bylo trochu nakousnuto, hraje se skrze psané příspěvky. Hráči (2 a více) se většinou sejdou (nebo nechají své postavy náhodně shledat) a začnou společnou hru. První příspěvky určují pořadí (např. Pepa napsal jako první, potom Mařenka a nakonec Gertruda čímž vytvořili pořadí - Pepa, Mařenka, Gertruda - a drží se jej po zbytek hry).
Způsob hraní
Každá rpg má trochu odlišnější způsoby hraní, některá povolují hraní pouze v podobě třetí osoby, času přítomného, jiné první osoby, času minulého a další různé kombinace.
Primární způsob hraní na této rpg je třetí osoby, času minulého.
Povolené jsou i ostatní možnosti, ale prosíme, abyste to zmínili ve svém profilu na herním fórum.
Př.: Kráčel vyprahlou pustinou, slunce nemilosrdně pražilo a každý krok byl těžší a těžší, jako by ho samo jádro země táhlo k sobě víc, než kdykoliv předtím. Sucho v puse se snažil zahnat svými slinami a při každém nadechnutí horkého vzduchu měl pocit, že se mu svírá hrdlo.
Délka příspěvku
Délka by se měla pohybovat minimálně okolo 150 slov a více. Je zajisté lepší vidět delší příspěvek (300+ slov) ale zas by to nemělo překročit přehnanou délku (700+ slov). Samozřejmě záleží na situaci - někdy se hodí kratší příspěvek (při přechodu z herní místnosti do jiné) někdy kratší (popis místa; popis řeč těla;...) Vždy však platí že kvalita má přednost před kvantitou.
Přechody na mapě
Při přecházení z prvního místa do druhého je důležité také na začátku a na konci vašeho příspěvku oznámit, kam jdete/odkud přicházíte. Samozřejmě se nemůžete teleportovat z jednoho rohu mapy do druhého skrze jeden příspěvek, do každého území musíte i nějak dojít.
<<< Dubový les
Intenzivní vůně stromů mizela každým dalším krokem, kdy oříškově zbarvený Westen konečně přešel hranici dubového lesa. Před jeho očima se místo hustě posázených stromů rozléhala široká louka plná různých barevných květin a zelené, lahodně vypadající trávy. Zkoumavě zastříhal ušima a jeho nozdry se roztáhly, aby nasály nové vůně a pachy.
Motýlí louka >>>
Řeč
Koně kdysi dávno získali schopnost mluvit a komplexně myslet a od té doby komunikují nejen pomocí řečí těla a zvuků, ale i slovy. Zde se řeč - i jako všude jinde - uzavírá do uvozovek („“). V příspěvku máte i možnost řeč ztučnit aby se lépe zviditelnila, díky tomu se budou mít ostatní hráči jistotu, že nic nepřehlédli.
Myšlenkové pochody
A samozřejmě tu máme i myšlenky. Tím nechceme říct, že musíte napsat každičkou myšlenku, která se odehrává v hlavě vaší postavy. Je to taková vedlejší informace, která je hlavně pro vás a ukáže to, jakým způsobem vaše postava myslí a jak uvažuje. Pro zajímavost příspěvku můžete vypisovat její úvahy. Takové věci dáváme především do kurzívy, ale pokud chcete, můžete je uzavírat do lomítek (/ \)
Jakmile Boreus zahlédl onu krásnou Oririonskou klisnu, ihned k ní přiklusal. Jeho mohutné tělo se zastavilo přímo před ní a Boreus se na ní vlídně usmál. „Zdravím, co jste vy tu tak sama?“ S tázavým pohledem si jí prohlédl od hlavy až po kopyta. /Tak jo, koukej ze sebe neudělat šaška. Hlavně v klidu. To zvládneš!\ Touto myšlenkou se snažil zachovat chladnou hlavu. Trpělivě a tiše vyčkával na její odpověď.
Jak se rozepsat?
Někdy se zdá, že není o čem psát, postavy jen tak poklidně stojí a povídají si. Tak jak ten příspěvek protáhnout na požadovanou délku? Je tu určitě pár možností, jako:
- Popis okolí: Když přicházíte, jak na vaši postavu působí okolí? Jak vnímá prostředí kolem sebe? Všimla si něčeho, co jí zaujalo? Nebo je tam naopak něco, co jí vadí? I kdyby jen popis krásného slunečného dne, do úvodního příspěvku je lépe rozepsat i prostředí. Během konverzace se také může něco měnit.
- Myšlenky: Přemýšlí vaše postava nad něčím konkrétním? Zrovna s myšlenkovými pochody si lze docela dobře pohrát. Třeba si promlouvá sama sobě do duše, nebo přemýšlí nad úplnými prkotinami. Některé by mohlo zajímat, jakým způsobem vaše postava přemýšlí.
- Popis řeči těla a výrazu: Hráči často nekladou moc velký důraz na to, jak jejich postavy promlouvají skrze jejich řeč těla a přitom je to jeden z nejlepších způsobů jak o své postavě něco říct už na první pohled. U koní je také řeč těla velmi důležitá a i když v tomto světě mohou mluvit, stále si potrpí právě na tomto.
- Pocity: Jak se vaše postava cítí ve společnosti druhých? Jaký má pocit z jejich názorů, nebo chování. Je uvolněná a klidná nebo naopak napjatá a rozladěná? Sice je to něco, co ostatní nemohou vědět nebo cítit (pokud to nedáte najevo jiným, viditelným způsobem), ale stále je to součást vaší postavy a také vhodný způsob, jak se rozepsat.
- Reálie: Ty jsou tu od toho, aby vám obohatili vaší hru. Můžete do hry vhodit nějakého predátora, abyste vaše postavy trochu procvičili v boji... nebo útěku. Ovšem je třeba si dát pozor, aby to nějak vážně nezasáhlo hlavní dějovou linku - čili nevymýšlejte si něco, co v reáliích není. Pokud si nejste jisti, můžete zkusit požádat jednoho z administrátorů, aby se ujal role vypravěče.
_________________
III. Základní pravidla
I. Vyhýbat se Chybnému hraní.
Čili dodržovat určité potřeby a slabé stránky vaší postavy, nehrát za cizí postavy a zachovávat křišťálovou stěnu.
II. Respektovat Vypravěče.
Vypravěč má ve hře poslední slovo a rozhoduje o tom, co se v našem okolí děje. Není možné ho jen tak ignorovat a jít si po svém, tudíž vás prosíme, abyste jeho příspěvky respektovali a hráli na základě toho, co vypravěč napíše.
III. Vaše postava může umřít ale...
Je zakázáno jí zabít zcela bezdůvodně. Postava může zemřít na základě velmi hloupého rozhodnutí, které nevyhnutelně vede ke smrti (třeba kdyby se z nějakého důvodu rozhodla, že seskočí ze skály vysoké 200 metrů). Toto pravidlo se převážně týká herních akcí a je zde proto, abyste z vašich postav nezbytně nedělali někoho, čím nejsou.
Samozřejmě, v herních akcích vás vypravěč nikdy nebude záměrně táhnout do smrtelných situacích, to vše záleží na tom, zda se vaše postava odváží riskovat svůj život a špatně přehodnotit své limity.
Mezi hráči je toto pravidlo trochu benevolentní v rámci soubojů na život a na smrt.
IV. Hraní odpovídá povaze vaší postavy
To je snad samozřejmostí. Pokud je vaše postava plachá a moc nemluví, nebude se projevovat sebevědomě a hlasitě vykládat své názory a postřehy.
V. Hlídejte si dovednosti vaší postavy
Řídíme se tím, jaké dovednosti naše postava má a v čem vyniká a nepřidáváme jí víc, než to, co už má. Je třeba porovnávat vaše dovednosti s těmi, které má jiný postava a to i dodržovat.
VI. Jen doušek reality
Nacházíme se ve světě, kde fantazie nemá mezí a setkáváme se tu s tvory, které v reálném světě nikdy nespatříme. I tak vaše postava stále musí pít, jíst a po nějakém čase si i odpočinout. Nikomu nic neudělá jednou za čas dva příspěvky věnovat tomu, že se vaše postava postará o tyto potřeby.
_________________
V. Chybné hraní
a) Mary Sue/Gary Stu
- Jedná se o postavy, které jsou ve všech směrech zcela perfektní - jsou krásné, nepřemožitelné a nikdy neprohrávají. Štěstí jakoby je provázelo na každém kroku a poradí si v jakékoliv situaci, do které jsou vhozeni. Neznají nic, jako strach a nikdy se neunaví. Buď ustanou všechny rány, a nebo se vyhnou všem útokům.
Takové postavy jednoduše neexistují. Proč? Nejen, že je to nereálné, ale také hraní s takovou postavou je velmi nudné. Tedy pokud se jedná o vážnou hru. Je třeba si uvědomit, že každá postava má nějaké slabiny, něčeho se bojí a za nějakou dobu se unaví.
! Pokud budeme mít pocit, že neudržujete určitou rovnováhu vaší postavy ve hře, budete napomenuti (popřípadě vám vypravěč hodí nějaký klacek pod nohy). Registrace s dokonalými povahami se budou také zamítat a pobízet k úpravě.
b) Metagaming
- Tento pojem se používá u her, kdy hráč manipuluje s cizí postavou jiného hráče. Takové hraní je samozřejmě zcela zakázáno, pokud nemáte souhlas od druhého hráče (třeba v případě, kdy jeden z hráčů musí na delší dobu odejít, dá povolení někomu, komu věří, aby se o jeho postavu nějakým způsobem a v malé míře postaral).
Jednoduše se takovému hraní vyhýbejte a nečiňte rozhodnutí za někoho jiného. V souboji jim vždy dávejte prostor na reakci a možný protiútok.
c) Křišťálová stěna
- Čili rozdíl mezi vámi a vaší postavou. Vaše pocity, nálady a názory se liší od těch, které má vaše vlastní postava. Je třeba si dávat pozor na to, jak by se zachovala vaše postava - a hrát podle toho - a jak vy. Samozřejmě, hráči mají snazší, když si vytvoří postavu povahově podobnou jim.
Ale stále je důležité nevlévat vaše nálady z reálného života do vaší postavy. Pokud jste měli špatný den a vaše postava zažívá něco radostného, nemůžete náhle změnit její náladu a nechat jí chovat se najednou mrzutě a podrážděně. Realita do hry prostě nepatří - hrajeme pro odreagování, ne proto, abychom si tu vylévali náš smutek a vztek.
Stejně tak, pokud jste si s jiným hráčem nepadli do oka neznamená, že se vaše postavy také musí nenávidět - to záleží na chování a povah vašich postav.
- Co sem také patří je rozdíl mezi tím co víte vy a vaše postava. Vy jakožto hráč máte přehled prakticky o všem, co se ve hře děje, ale vaše postava neví o věcech, u kterých sama nebyla.
_________________
IV. Vpravěč
Vypravěč je tu od toho, aby nám zpestřil hru a vedl nás skrze herní akce. Není tu od toho, aby záměrně a bezdůvodně napadal vaše postavy a dělal jim ze života peklo - tedy pokud hráč nebude silně porušovat pravidla hraní nebo jeho postava neudělá nějaké hloupé rozhodnutí, vedoucí k jejímu zranění. Jde hlavně o to, jak vy hrajete a co poté Vypravěč uzná za vhodné.
Co si pamatovat:
- Za Vypravěče hraje vždy pouze jeden nebo více z administrátorů a nikoliv hráč.
- Pouze Vypravěč hraje za božstvo.
- Vypravěčovo rozhodování by mělo být vždy spravedlivé v rámci toho, jak postavy ve hře reagují na jeho děj. Nikomu nenadržuje a ani nikoho bezdůvodně neschazuje.
_________________
VI. Herní akce
Herní akce jsou vyhlašovány nepravidelně a mohou trvat i několik dnů - i třeba měsíců a jejím cílem je seznámit hráče s něčím novým, obohatit reálie a posunout dějovou linku. A samozřejmě dát postavám nějaký nový zážitek - ať už příjemný, nebo ne. Někdy jde o něco vážného a jindy spíše o zábavu.
Herních akcích se nemusí zúčastnit všichni, ale je lepší, když se sejde více jak pět hráčů. Někdy se může na základě rozhodnutí postav změnit celý chod hry a mohou si zadělat na více problémech než bylo původně plánováno. My tím chceme hlavně dát šanci vytvořit zcela originální příběh a to podle hráčů a jejich rozhodnutí. Ně vždycky to jde - ale aspoň ze 60% celé hry se bude odvíjet podle toho, kam sami hráči budou směřovat. Jindy vás bude muset usměrnit Vypravěč.